Sendvičová generace je záměrně bizarní označení pro lidi středního věku, kteří se nějakým způsobem starají o své rodiče a zároveň o své dospívající nebo dospělé děti. Jsou tak “vklíněni” mezi dvě strany, které potřebují jejich pomoc. Ta může mít mnoho podob – od finančních dotací až po každodenní fyzickou péči.
Průměrný věk obyvatel Sandwiche je v současnosti 40 let. V celosvětovém měřítku tvoří čtvrtinu populace. Nová doba přinesla nové problémy. Proto sendvičová generace v letech, která byla kdysi stereotypně považována za nejlepší léta života, vede naopak život nejvíce stresující.
Co je příčinou zvýšené míry stresu v této generaci?
Finanční zátěž a začarovaný kruh
Průměrné náklady na výchovu dítěte od narození do dospělosti v Evropě činí 50 000 eur. V USA je to až 100 tisíc dolarů. To však nekončí, když dítě dosáhne dospělosti, neboť v současné době jsme svědky nárůstu celosvětové nezaměstnanosti mladých lidí. Na druhé straně stojí rodičovská péče, která tuto generaci připravuje o úspory určené na vlastní důchod. Lidé žijící v Sandwichi se s největší pravděpodobností ocitnou v situaci, kdy se historie bude opakovat. V praxi to znamená, že v důchodovém věku budou závislí na svých vlastních dětech, které budou muset dorovnávat jejich výpadek příjmů a nedostatečné úspory na důchod.
Emocionální zátěž a duševní zdraví
Tato situace je nejen finančně, ale i emocionálně velmi náročná. Podle průzkumu Stres v Americe mají tito lidé nejvyšší úroveň stresu ze všech demografických skupin. Vícegenerační péče způsobuje, že lidé žijící v Sandwichi nemají čas a často ani peníze na to, aby se starali sami o sebe.
Sladění pracovního a osobního života
Místo toho, aby se alespoň několik dní věnovali své regeneraci, musí své pracovní dny věnovat péči o druhé. Z placené práce přechází rovnou na práci neplacenou. Jejich život se může stát nepřetržitou prací s minimem času na odpočinek.
Pracovní život sendvičové generace
Populace stárne. Toto tvrzení je již dobře známou mantrou. Sendvičová generace se bude nadále rozšiřovat, což bude vyžadovat i změnu pracovního myšlení. Proto je načase, aby společnost začala diskutovat o vhodném způsobu práce, který bude oboustranně výhodný.
Optimální modely pro fungování pracovního života sendvičové generace:
Na částečný úvazek
Každá rodinná situace je velmi specifická. Práce na částečný úvazek může být velmi účinnou reakcí na různé životní situace. V praxi můžeme hovořit například o polovičním, čtvrtinovém nebo jiném zkráceném pracovním úvazku.
Hybridní práce
Pandemie byla zatěžkávací zkouškou produktivity a funkčnosti tohoto pracovního modelu. Nový normál však mnoho společností vrátil zpět do režimu přítomnosti. Přitom stále více výzkumů prohlašuje, že hybridní model je nejefektivnějším způsobem práce.
4-denní pracovní týden
Prochází testováním a výzkumem v mnoha státech. Aktuální výsledky potvrzují očekávání. Efektivita a produktivita zaměstnanců rychle roste. Ne nadarmo je dnes rovnováha mezi pracovním a soukromým životem nejcennější komoditou a prioritou pro mnoho lidí.
Sabbatical
Inovativní společnosti s firemní kulturou zaměřenou na lidi chápou, že jejich zaměstnanci se mohou potřebovat na chvíli zcela odpojit od pracovního režimu. Společnost Sabbatical napsala mnoho příběhů, které informují o úspěšných návratech odpočinutých lidí do zaměstnání. Pravdou však je, že tento model je typický pro pozice s vyšším platovým stropem a většina lidí po něm z pragmatických důvodů nesáhne.
Obrácené partnerství založené na pracovně-osobním vztahu mezi mladším a starším kolegou může přinést velmi překvapivé výsledky. Kromě zvyšování či přeškolování kvalifikace jde také o šíření osobních příběhů, které mohou pozitivně formovat mezigenerační spolupráci v celé firmě.
Firemní kultura lidé na prvním místě
Sounáležitost je základním pilířem firemní pohody. Abychom mohli přirozeně budovat angažovanost zaměstnanců, měli bychom jako vedoucí pracovníci umět projevovat sounáležitost a uznání. Na personální scéně se objevuje stále více zajímavých online platforem, které pomáhají budovat vztahy. Jednou z takových platforem je Caroo, platforma pro péči o zaměstnance, která umožňuje vedoucím pracovníkům projevovat svým kolegům uznání a vděčnost poutavým způsobem.
Téma věkové rozmanitosti je naší srdeční záležitostí, proto vám rádi pomůžeme s celkovým nastavením mezigenerační spolupráce prostřednictvím zajímavých modelů, například reverzního mentoringu.
Budeme rádi, když se s námi podělíte o své tipy pro práci s různými generacemi.