Chceme-li vybudovat stabilní svět, rozmanitost je jejím základem. V době klimatických změn, populačního růstu, nedostatku zdrojů, ale zejména v současné situaci, kdy čelíme pandemii koronaviru na celém světě, potřebujeme jedinečné pohledy na svět a různé zkušenosti více než kdy předtím. Nabízejí lepší hospodářskou výkonnost a efektivnější řešení současných problémů.
Statistiky ukazují, že generace Z je nejvíce diverzifikovanou v historii. Přesto je toto téma stále kladena do pozadí převážně ve vedoucích a vrcholových pozicích. Dnes ji však už evidujeme v strategických cílech různých organizací a firem.
Na téma rozmanitosti apeluje i Agenda 2030, kterou vydala Organizace spojených národů. Tato agenda obsahuje 17 cílů udržitelného rozvoje, které země přijaly s cílem ukončit chudobu, chránit planetu a zajistit prosperitu pro všechny. Rozmanitosti se dotýkají zejména níže uvedené cíle.
Rovnost pohlaví (cíl č. 5)
Žádného z cílů nelze dosáhnout, pokud ženy nejsou rovnocennými partnery s muži. (zdroj)
OSN tak vyzývá k zajištění úplné a efektivní participace žen, rovněž jejich rovných příležitostí v oblasti udrží se v čele na všech úrovních rozhodování v politickém, ekonomickém a veřejném životě.
Ve většině 67 zemí s údaji od roku 2008 do roku 2015 zastávali ženy méně než třetinu středně-vyšších a vyšších řídících funkcí. (zdroj) Celosvětově 43% žen a 53% mužů věří, že muži jsou lepšími politickými lídry jako ženy, čehož výsledkem je i to, že až 75% křesel v parlamentech je zastoupeno muži. Nedostatečná reprezentace žen tak zůstává normou. (zdroj)
Snižování nerovností (cíl č. 10)
Potřebujeme nová řešení, které podporují ekonomický růst a zajišťují inkluzi. Pokud budeme hledět na všeobecné zvýšení životní úrovně a prosazování etických hodnot v podnikatelské a veřejné sféře, podaří se nám cíle naplnit. (zdroj)
Klíčovým je tedy posílení a podpora sociálního, ekonomického a politického začlenění všech bez ohledu na věk, pohlaví, zdravotní postižení, rasu, etnicitu, původ, náboženství nebo hospodářské a jiné postavení..
Diverzita a inkluze přispívají k udržitelnosti nejen celkové společnosti, ale i firem samotných. Pokud se stanou strategickými prioritami, zvyšují celkovou produktivitu a efektivitu společností. Studie potvrzují, že každé 1% nárůstu genderové různorodosti ve firmě zvyšuje její profit o 3%. (zdroj)
Zajímá Vás jak dosáhnout lepších výsledků a poskytnout všem zaměstnancům rovné příležitosti k úspěchu na pracovišti? Ozvěte se nám!