Diverzita, rovnoprávnost a inkluze – pouze pro korporace nebo i menší společnosti?

Častokrát slyšíme, že témata diverzity a inkluze mají privilegium řešit pouze velké firmy, protože menší na to nemají čas, prostředky nebo nevědí, kde začít. Zde si třeba položit otázku:

Pokud se danými tématy firma nebude zabývat od začátku prvního dne, bude potom schopna stát se firmou, pro kterou jsou tyto hodnoty základem, když vyroste?

Rozmanitost ve firmě podporuje vznik inovačních nápadů. Může být povzbuzením pro všechny, že být profesionálně akceptování a oceňování lze dosáhnout bez ohledu na barvu pleti, pohlaví nebo vnímané postavení ve společnosti. Je zřejmé, že rozmanitá a inkluzivní firma má obrovské a viditelné výhody. Může být však taková firma pro majitele malé firmy realistický cíl?

Jsme přesvědčeni, že pro menší lokální firmy je stejně důležité přemýšlet o rozmanitosti stejně jako velké nadnárodní firmy. I menší firma může využívat stejné výhody jako velké společnosti za předpokladu, že strategicky uchopíte diverzitu a inkluzi u Vás ve firmě a pujdete i malými krůčky kupředu.

Je zřejmé, že pro lokální menší firmu budou v rámci inkluze a diverzity důležitá jiná témata a zaměří se např. spíše na rozdílnost zaměstnanců z různých regionů, jako různých zemí. Na druhou stranu některé témata jsou stejné bez ohledu na velikost firmy – diverzita věku, pohlaví nebo sexuální orientace.

Jak má menší firma začít?

Jak jsem již uvedla na začátku, menší rostoucí firma ví jednodušší začít a pracovat na strategií diverzity a inkluze. Doporučujeme postupovat následovně:

  1. Zjistit aktuální stav firmy v daných tématech přes DEI benchmarking, díky kterému uvidíte Vaše srovnání vůči situací na trhu.
  2. Zjistit aktuální stav firmy v daných tématech přes DEI mapping, díky kterému změříte a zjistíte jak v rámci daných témat stojíte jako firma.
  3. Díky bodem 1. + 2. máte interní a externí reality check a víte si stanovit smysluplné cíle. Doporučujeme zaměřit se na 2 max 3 oblasti v rámci DEI a postupně přidávat další. Hmatatelné cíle považujeme za velmi důležité zvláště, když jde o témata, která mohou být označovány za nehmatatelné a abstraktní.
  4. Po stanovení cílů je třeba vybrat vhodné aktivity na podporu DEI napříč celým cyklem zaměstnance od pracovního inzerátu, přes kariérní stránky, onboarding a mentoring program až po exit pohovor. 
  5. Nezapomeňte sdílet cíle jakož i pravidelné výsledky aktivit DEI formou reportů či prezentací. Také je důležité zapojit nejen HR oddělení či management firmy ale všech zaměstnanců, protože DEI začíná u každého z nás. 

 

Všechny body v rámci nakopnutí DEI strategie jsou zahrnuty v našem komplexním programu.

Uvažujete jak začít s DEI strategií u vás? Napište nám a rádi vám poskytneme hodinovou konzultaci zdarma.

Facebook
LinkedIn
Email

Newsletter

Zůstaňte v obraze ve světe HR. Přihláste se na odběr newslettera a příležitostně od nás něco obdržíte.