Jak přilákat různorodé talenty. HR tipy

Výzkumy ukazují, že inkluzivní popisy pracovních pozic mohou zvýšit počet odpovědí uchazečů až o 45 %, zejména v odvětvích, jako je soukromý kapitál a IT, kde chybí zastoupení mnoha skupin, například žen a etnických menšin.

Proto bychom vám rádi poskytli několik tipů, které jsou podloženy výzkumem a behaviorální vědou, jak vytvořit funkční a inkluzivní popis práce.

Věříme, že se to může hodit v době nedostatku kandidátů.

Pojďme na to…

1. Vyjádřete závazek k DEI

Nejlepší způsob, jak sdělit svůj závazek DEI, je, když tyto hodnoty jasně sdělíte od samého začátku. Proto by se uchazeč měl s těmito komunikačními sděleními setkat ve všech náborových kanálech.

🌐 Příklad komunikačního sdělení “Spravedlnost – neposuzujeme vás na základě vašeho původu, ale na základě vašeho nadšení, dovedností a zkušeností.

2. Používejte genderově neutrální jazyk

✅ Před zveřejněním popisu práce se můžete ujistit, že je neutrální, a to tak, že jej necháte zkontrolovat pomocí “dekodéru pohlaví” (bezplatný nástroj) nebo jiného nástroje pro kontrolu jazykové neutrality.

3. Vyhněte se požadavkům na více než 10 bodů

💡 Ženy a etnické menšiny mají menší šanci ucházet se o zaměstnání, pokud nezaškrtnou všechny “kolonky”. Věděli jste, že ženy s větší pravděpodobností odpoví na inzerát, pokud splní kritéria až na 100 %, zatímco muži pouze na 60 %? Proto můžete požadované dovednosti/zkušenosti rozdělit na ty, které jsou nezbytné, a ty, které potěší.

Můžete použít ice breaker: “Věříme, že neustálé vzdělávání je pro vás stejně důležitou hodnotou jako pro nás, takže nemusíte mít zkušenosti se vším, co je uvedeno v popisu práce. Motivace je nejdůležitější výbavou kandidáta.” V takovém případě se můžete rozhodnout, jestli chcete, abyste se o práci starali.

4. Transparentnost náborového procesu

🔮 Nejlepším způsobem, jak neztrácet čas svůj ani potenciálních uchazečů, je pravdivě uvést kroky náborového procesu v inzerátu. Je známo, že nejednoznačnost odrazuje kandidáty, a to nejen z nedostatečně zastoupených prostředí.

Příklad: Můžete poskytnout časovou osu, na které vyznačíte všechny kroky výběrového řízení.

5. Vždy uvádějte správné platové rozpětí

💸 Podle průzkumu jsou peníze při rozhodování uchazečů stále na prvním místě, dokonce i EU požaduje, aby od roku 2025 obsahovaly všechny pracovní inzeráty tuto informaci.

6. Zdůrazněte inkluzivní výhody a politiky

🌈 Pokud máte nějaké skvělé zásady, jako je rovná rodičovská dovolená, osobní volno, skvělý proces vzdělávání a rozvoje atd., přidejte je do inzerátu. Až 82 % kandidátů považuje politiky DEI za základní výbavu dobrého zaměstnavatele.

7. Nabídka výhod nezbytných pro každodenní život

💜 Pokud můžete podpořit kandidáty ve zvláštních situacích, např. v případě zdravotního postižení, neurodivergence nebo specifického modelu výchovy, pak na tom klidně založte veškerou komunikaci v oblasti lidských zdrojů. Jedná se o velmi cenné benefity, které mohou přilákat spoustu kvalitních kandidátů, kteří by u jiných společností měli dveře zavřené.

8. Vyhledávání zpětné vazby

🗣 Požádejte kolegy z různých oblastí o přezkoumání popisu práce, kritérií a celého procesu náboru. Během necelých 30 minut vám mohou poskytnout cenné poznatky a postřehy, které byste jinak mohli přehlédnout.

9. Mluvte o svém poslání: zejména pokud se zaměřujete na generaci Z a mileniály.

🌎 Brzy budou tvořit 75 % světové pracující populace a více než kterékoli jiné generaci jim záleží na tom, aby pracovali na něčem smysluplném. Podělte se tedy o svůj příběh nebo vizi, kterou sledujete.

Příklad z Fair HQ: “Existujeme, protože svět, ve kterém dnes žijeme, (zatím) není spravedlivý – původ a identita člověka stále ovlivňují jeho uplatnění ve světě práce. Jsme tu proto, abychom to změnili. Připojte se k nám na naší misi za vytvoření skutečně meritokratické společnosti.”

Doufáme, že vám těchto několik tipů pomůže dokončit kvalitní práci s uchazeči.

Facebook
LinkedIn
Email

Newsletter

Zůstaňte v obraze ve světe HR. Přihláste se na odběr newslettera a příležitostně od nás něco obdržíte.