Pozor! Generace Alfa přichází

Odhaduje se, že tato generace bude tvořit přibližně 11 % světové populace a očekává se, že na začátku roku 2030 nastoupí do zaměstnání. Konkrétně se jedná o osoby narozené v letech 2013 až 2025.

V dnešní době se v podnikové sféře často diskutuje o tom, jak pracovat s generací Z, ale na trh práce se chystá ještě progresivnější, technicky zdatnější a autentičtější skupina.

Čím je generace Alpha zajímavá?

Kromě zřejmých vlastností, jako je technická zdatnost, inovativnost a přizpůsobivost, vyniká tato generace také sociální inteligencí. Například podle průzkumu společnosti OnePoll považuje úžasných 96 % studentů generace Alfa za důležité chovat se ke všem lidem spravedlivě bez ohledu na to, jak vypadají, což je výrazně více než 79 % mileniálů, kteří s tímto tvrzením ve svém věku souhlasili.

Tato skupina tedy přikládá velký význam tématům, jako je rozmanitost a inkluze, udržitelnost a lidská práva. Vysvětlení je jednoduché = s těmito hodnotami žijí od mládí.

Proto pro vás máme několik tipů, jak s touto generací v budoucnu pracovat a jak pro ni vytvořit příznivé pracovní podmínky:

1. Inkluzivní firemní kultura

Tato skupina obyvatel klade velký důraz na inkluzivní hodnoty. Proto je pro ně důležité, aby zaměstnavatel vytvořil spravedlivé podmínky pro všechny zúčastněné strany s důrazem na podporu nedostatečně zastoupených skupin, jako jsou zdravotně postižení nebo komunita LGBTQ+.

2. Flexibilita

Generace Alpha vyrůstá v digitální éře, kde je stále běžnější práce na dálku nebo flexibilní pracovní doba. Navíc racionálně vyvozují, že kvalita práce nezávisí na počtu hodin strávených v kanceláři. Proto dává přednost flexibilitě, která nabízí svobodu při jejich realizaci.

3. Práce zaměřená na cíl

Tato skupina dává přednost smysluplné práci, která je v souladu s jejich hodnotami a přispívá k dosažení většího cíle. Proto se přiklánějí k zaměstnavatelům, kteří upřednostňují sociální a environmentální odpovědnost.

4. Technologické zaměření

S technologiemi vyrůstají od útlého věku, takže přirozeně očekávají, že budou v práci pracovat s pokročilými digitálními nástroji a platformami. Jsou zarytými odpůrci byrokracie a neefektivních nebo zbytečných procesů. Věří, že na všechno existuje přinejlepším digitální řešení, a proto rádi poskytnou kritickou zpětnou vazbu, pokud si všimnou nějakého problému.

5. Průběžné vzdělávání a rozvoj

Alpha vyrůstá v době, kdy existují miliony online kurzů, certifikací nebo sdílených zdrojů. Proto je pro ně seberozvoj přirozenou součástí osobního a později i profesního života. Proto hledají zaměstnavatele, kteří tuto hodnotu nevnímají jako benefit nebo povinnost, ale jako pevnou součást firemní kultury.

6. Komunikace

Generace Alpha se na sociálních sítích pohybuje již od útlého věku. To znamená, že jsou zvyklí být aktivním členem komunity a ne jen pasivním spotřebitelem. Sociální média jí do života přinesla neustále (24 hodin denně, 7 dní v týdnu) aktualizovaný přehled o světovém dění. Proto vyžaduje rychlý a pohotový kontakt se svým zaměstnavatelem. Od světa sociálních médií očekává plnou transparentnost, upřímnost a neformálnost, na kterou je zvyklá. Je proto otevřená komunikaci na interaktivních platformách.

Těšíte se na Generation Alpha?

Facebook
LinkedIn
Email

Newsletter

Zůstaňte v obraze ve světe HR. Přihláste se na odběr newslettera a příležitostně od nás něco obdržíte.